AKTUALNOŚCI

2020-02-05

Coraz bliżej końca prac przy budowie CK Technik!

Dobiega końca I etap prac nowoczesnego obiektu do kształcenia zawodowego. Podsumowanie dotychczasowych kroków, kolejne planowane działania czy misja nowoczesnego centrum to jedne z głównych tematów poruszonych na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Kielc Pana Bogdana Wenty, która odbyła się 4 lutego 2020 roku na terenie budowy Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach.

Na imponującej przestrzeni prawie 8 tys. metrów kwadratowych już niebawem rozpocznie się kształcenie w nowoczesnych pracowniach przeznaczonych dla uczniów kieleckich szkół zawodowych, a także osób dorosłych, które chcą zdobywać nowe kwalifikacje. Imponujące tempo realizacji inwestycji podkreślił na spotkaniu Prezydent miasta Kielc Pan Bogdan Wenta - To mnóstwo przestrzeni, która będzie przygotowana do kształcenia zawodowego. Bardzo się cieszymy, że to tak w szybkim tempie, bo właściwie roboty budowlane rozpoczęły się w zeszłym roku o tej porze, czyli w ciągu 12 miesięcy mamy dość duży efekt.

Nowoczesny obiekt składa się z budynku dydaktycznego oraz dwóch części budynków warsztatowych.  Pomieści ok 1200 uczniów z kieleckich szkół zawodowych oraz 200 osób dorosłych, którzy kształcić się będą m.in w kierunkach: mechatronik, informatyk, elektryk, tokarz czy frezer. O głównej misji przedsięwzięcia mówił Dominik Kraska - Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Kielcach - Miasto Kielce doczeka się niesamowitej inwestycji, którą będzie powrót kształcenia zawodowego do takiego momentu, w którym będziemy mogli powiedzieć, że mamy dobrze wykształcone kadry, gotowe dla przemysłu. 

Cieszy fakt, że wzrasta zainteresowanie przedsiębiorców kształceniem zawodowym, zarówno lokalnych firm, jak również inwestorów zewnętrznych, co podkreślał Pan Marcin Różycki, wiceprezydent miasta Kielce mówiąc: To ważne dla nowych inwestorów, którzy chcą do nas przyjść, by mogli rozwijać swoją działalność, bo będą potrzebować wykwalifikowanych pracowników.

Znaczenie powstania inwestycji dla skutecznie funkcjonującej gospodarki kraju podkreślił jeden z największych świętokrzyskich przedsiębiorców, założyciel i właściciel KH-Kipper, producenta specjalistycznych zabudów samochodów ciężarowych, Pan Konstanty Kamionka, który liczy na współpracę z nowoczesnym centrum - Kibicuję tej inwestycji od samego początku, bo widzimy w tym obiekcie duży potencjał. Dotychczas zakłady produkcyjne musiały często same kształcić swoich pracowników i były zostawione same sobie. Wielu szkół zawodowych nie stać na tak drogie i nowoczesne wyposażenie. Jeśli ten obiekt zostanie dobrze wykorzystany, przyniesie duże korzyści miastu, przedsiębiorcom i gospodarce.

W dobie zmarginalizowania szkolnictwa zawodowego stworzenie nowoczesnego Centrum Kształcenia Zawodowego wydaje się być dobrym trendem zmierzającym do wyjścia na przeciw potrzebom współczesnego rynku pracy - To jest ogromna szansa rozwojowa dla Kielc. Realizując tę inwestycję możemy śmiało powiedzieć, że Kielce wpiszą się w mapę kształcenia zawodowego na najwyższym poziomie – mówił Dominik Kraska Dyrektor Centrum.

Zakończenie I etapu prac planowane jest na koniec marca br., a kolejnym kluczowym działaniem będzie wyposażenie 30 pracowni w specjalistyczny sprzęt techno-dydaktyczny do praktycznej nauki zawodu.

Obiekty CK Technik powstają w ramach realizacji projektu pn.: „Budowa Kieleckiego Centrum Kształcenia Zawodowego na rzecz wzrostu gospodarczego regionu świętokrzyskiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.6 „Infrastruktura edukacyjna i szkoleniowa - ZIT KOF Osi 6 ,, Rozwój miast” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

 
Galeria zdjęć

Powrót